Friday,
April 29, 2016
Search


Advanced Search
Search Sponsored


History of the Daily Record
Kids' Corner
Local news
Local sports
Sports calendar
Sports links
Obituaries
Advertising Opportunities
Calendar
Menus
Dotphoto
Link Directory
Announcements
About Us
Contact us
Home
Feedback

home : local sports : local sports

 Email this articlePrint this article 
IHSA wrestling sectional at Robinson
Six from Lawrence County hope to land state berths
LAWRENCEVILLE - Six Lawrence County wrestlers will take their best shot over the weekend, in the Illinois High School Association Class 1A wrestling sectional hosted by Robinson High School.

Competition begins at 6 p.m. Friday, with opening round and quarterfinal matches. The tournament picks up again at 9 a.m. Saturday. The top four wrestlers in each of the 14 12-man brackets will advance to the state finals starting a week from today in Champaign.

Lawrence County's team is a cooperative effort between Lawrenceville and Red Hill high schools, and officially participates out of LHS. Four of the team's participants this weekend are students at Red Hill, while two attend LHS.

LHS sophomore A.J. Mendenhall (132 pounds), LHS senior Hoa Bobe (145 pounds) and RHHS seniors Jacob Wirth (170) and Trevor Richards (heavyweight) all finished second in regional action at Vandalia last week and will face third-place qualifiers from a different regional in Friday's opening round. Red Hill senior Ray Knightstep (152) and RHHS junior Cole Westall (160) were third-place finishers at the regional and will get things started Friday by facing a second-place finisher from a different regional.

All regional champions have byes on Friday, and will wrestle later in the evening in the quarterfinal round.

Mendenhall is 17-5 entering the sectional and is paired against Litchfield sophomore Ryan Hewitt (5-19). The winner has the task of taking on Benton sophomore Peyton Smith (33-2) in the quarterfinals.

At 145, Bobe (22-12) is paired against Sparta junior Anthony Carter (18-7), with the winner to meet Litchfield's Seth Newkirk (35-6) in the quarterfinals.

Wirth will take a 25-10 record into an opening round match at 170 with Sparta sophomore Micah Bradshaw (17-5). Shelbyville junior Lucas Duckett (38-2) awaits the winner.

Richards is 28-9 and will face Warrensburg-Latham sophomore Gabe Kent (19-9) in the opening round at heavyweight. Should Richards win, he'd tangle with Belleville Althoff junior Rodney Baker (23-9) in the quarterfinals.

Knightstep (15-12) faces a tough draw at 152, as he's paired with Monticello senior Dylan Kinsley (31-3), with the winner to meet Litchfield senior Caleb Thompson (35-6) in the quarterfinals.

Westall (24-8) appears to be in a better situation at 160, as his opponent is Roxana senior Mason Nichols (20-20). The winner of that match is set to meet East Alton-Wood River freshman Zac Blasioli (31-5) in the quarterfinals.

Brackets

Brackets for Lawrence County wrestlers in Friday and Saturday's Illinois High School Association Class A wrestling sectional at Robinson High School:

132 pounds

Bailey Menees, senior, West Frankfort (25-7) vs. Andrew Koss, junior, Monticello (26-10); Winner vs. Cody Harris, junior, Belleville Althoff (19-15).

Adam Boyer, senior, Warrensburg-Latham (20-6) vs. Brayden Dees, senior, Carterville (17-17); Winner vs. Alec Keeler, senior, Robinson (25-12).

A.J. Mendenhall, sophomore, Lawrenceville (17-5) vs. Ryan Hewitt, Litchfield, sophomore (5-19); Winner vs. Peyton Smith,sophomore, Benton (33-2).

Mitchell Law, sophomore, Hillsboro (14-13) vs. Adam Palmer, junior, Vandalia (21-21); Winner vs. Chad Hinton, junior, Tolono Unity (24-4).

145 pounds

Hoa Bobe, senior, Lawrenceville (22-12) vs. Anthony Carter, junior, Sparta (18-7); Winner vs. Seth Newkirk, senior, Litchfield (35-6).

Austin Lowery, junior, Harrisburg (23-9) vs. Brandon Stringfellow, sophomore, Mt. Carmel (9-5); Winner vs. Wyatt Fox, Junior, Shelbyville (33-5.

Jacob Dixon, freshman, Carlinville (16-4) vs. Keaton Titus, Freshman, Cumberland (28-13); Winner vs. Daniel Krug, senior , Benton (28-7).

Brock Bamhill, junior, Auburn (28-9) vs. Jeddah Gallego, junior, Roxana (11-8),

152 pounds

Dylan Kinsley, senior, Monticello (31-3) vs. Raymond Knightstep, senior, Lawrenceville (15-12); Winner vs. Caleb Thompson, senior, Litchfield (25-6).

Beau Taylor, senior, Mt. Carmel (31-7) vs. Chuck O'Neill, senior, Argenta-Oreana (7-2); Winner vs. Keegan Gardner, senior, West Frankfort (33-4).

Jacob Palen, senior, Roxana (23-21) vs. Trevor Barbeau, sophomore, Red Bud (11-2); Winner vs. Adam Hudson, senior, Shelbyville (37-1).

Daniel Bower, junior, Murphysboro (16-20) vs. Shon Calvert, junior, Mt. Olive (20-9); Winner vs. Tyler Dagen, senior, Vandalia (32-11).

160 pounds

Brock Elliott, senior, Argenta-Oreana (15-5) vs. Zach Ury, senior, Carterville (16-9); Winner vs. Zac Blasioli, freshman, East Alton-Wood River (31-5).

Brock Bames, junior, Murphysboro (13-10) vs. Evan Patters, sophomore, Auburn (28-15); Winner vs. C.J. Runkel, senior, Vandalia (37-7).

Mason Nichols, senior, Roxana (20-20) vs. Cole Westall, junior, Lawrenceville (24-8); Winner vs. William Lenzini, junior, West Frankfort (28-9).

Tim Sturm, junior, Olney (28-10) vs. Gavit Twitty, junior, Hillsboro (18-16); Winner vs. Jacob Burton, sophomore, Monticello (28-6).

170 pounds

Richard Jones, junior, Pinckneyville (24-6) vs. Calvin Heimann, junior, Breese Mater Dei (16-8); Winner vs. Luke Curtis, Roxana, junior, Roxana (24-17); Jacob Wirth, senior, Lawrenceville (25-10) vs. Micah Bradshaw, sophomore, Sparta (17-6); Winner vs. Lucas Duckett, junior, Shelbyville (38-2).

Mike Redwinski, junior, Monticello (22-11) vs. Jacob Loftis, sophomore, Alton Marquette (6-11); Winner vs. Patrick Stanton, junior, Murphysboro (30-7).

Cole Blankenship, senior, Litchfield (29-14) vs. Toby Traxler, freshman, Tolono Unity (17-14); Winner vs. Seth Purcell, senior, Vandalia (37-3).

Heavyweight

Trevor Richards, senior, Lawrenceville (28-9) vs. Gabe Kent, sophomore, Warrensburg (19-9); Winner vs. Rodney Baker, junior, Belleville Althoff (23-9).

Andrew Mudgette, junior, Shelbyville (29-10) vs. Nathan Umfleet, sophomore, Olney (10-10); Winner vs. Will Monroe, sophomore, Sparta (15-6).

Mike Dennison, senior, Carterville (27-5) vs. Kyle Robinson, senior, Roxana (20-14); Winner vs. Tyler Ortmann, senior, Argenta-Oreana (35-0).

Michael Johnson, senior, Hillsboro (9-12) vs. Jon Gasper, senior, West Frankfort (15-10); Winner vs. Kendrick Woolsey, sophomore, Vandalia (29-15).



WXPort

 Kid Safe Search
Google










Software © 1998-2016 1up! Software, All Rights Reserved